Історія

Всеукраїнський Санктуарій Матері Божої Бердичівської (історичний нарис)

k 3 image007Санктуарієм Матері Божої Святого Скапулярію у Бердичеві опікуються брати Босі Кармеліти. При санктуарії діє парафія Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії.

Історія Санктуарію Матері Божої Бердичівської розпочалась 2 березня 1634 року, коли Андрій Щолдський, єпископ Київський, заклав перший камінь у фундамент костьолу, що дістав назву "Костьол Непорочного Зачаття Святої Марії Діви, Святого Іоана Хрестителя, Архистратига Михаїла і Святого Іоана Євангеліста". В урочистостях взяли участь власник містечка Бердичів Януш Тишкевич, його дружина Ядвіга Бельзецька і сусіди-магнати з навколишніх земель. 22 липня 1642 року новозбудований храм було освячено (нині це так званий нижній – "дольний" – храм). Першим його настоятелем став отець Рафал. При будівництві храму було використано частину мурів і приміщень старого замку, засновником та власником якого був один з представників роду Тишкевичів – Василь Тишкевич.

Ікона Пресвятох Діви Марії

Під час урочистостей освячення храму Януш Тишкевич склав жертовний дар для нового костелу – ікону Пресвятої Діви Марії, здавна відому у родині Тишкевичів своєю благодаттю.

Ікона створена в XVI столітті у стилі Одигітрії (ікона, де зображена Богородиця з Ісусом-дитям), написана олійними фарбами на полотні, закріпленому на кипарисовій дошці "высотой в два локтя без двух пальцев, шириной в 1 локоть с одной четвертью", орієнтовно 120 × 75 см, у формі прямокутника, що вказує на її західне походження (хоча і належала до одного з різновидів Одигітрії). Це достовірна копія образу Матері Божої Сніжної, званої "salus populі romani" з базиліки Санта Марія Маджоре у Римі. Мати Божа зображена фронтально в 3/4 фігури з Дитятком Ісусом на лівому рамені, сповнена гідності, привабливості і доброти. matka boska karmelitМадонна правою рукою підтримує Дитятко так, що обидві її долоні перехрещені. Вона тримає білий платок в пальцях лівої руки, а кармелітський шкаплер – на середньому і малому пальцях правої долоні. Ікона відтворює кармелітське розуміння у XVIII ст. Матері Божої Шкаплерної. Голову Мадонни і Дитятка оточують золоті німби – символи святості і вічного щастя. Фон образа в нижній частині темний, до верху поступово просвітлений, з контурами ангельських голівок, які виринають з хмар. Невідомий автор ікони не зовсім точно притримувався оригіналу. Він малював у стилі західного живопису. Зберігаючи типологічну композицію і розміри оригіналу (117 × 79 см), він у довільному трактуванні відмовився від елліністичної строгості, лінійності, золотого фону і грецьких літер, малюючи обличчя сучасних живих людей, сповнених життя і краси.

З моменту розміщення ікони Матері Божої в головному вівтарі новозбудованого кармелітського храму почали траплятися при ній нові дива: впродовж 1643-1648 років у спеціальній книзі "liber de exordio istius conventus, progressu et fundatione, inscriptionibus aliquibus et de miraculis ad imaginem bmw berdiczoviensem spectantes" їх було зафіксовано 77. Найбільше чудо сталося з невиліковно хворим на той час Київським римо-католицьким єпископом Станіславом Зарембою, який після чудодійного оздоровлення підписав 23 травня 1647 року акт про офіційне визнання ікони чудотворною. Звістки про дію молитов при іконі поширилися Україною, Польщею, усією Європою. Бердичів став центром християнського паломництва вірних обох гілок християнства – православних і католиків.

Мати Божа Бердичівська в гоніннях

З початком Української національної революції 1648-1676 років проти Речі Посполитої Бердичівщина опиняється у вирі її подій: повстанці захоплюють маєтки, вбивають польську шляхту, спустошують католицькі храми. 18 липня 1648 року загони Максима Кривоноса штурмом беруть бердичівську фортецю і майже повністю її руйнують, розорюють католицький храм. Януш Тишкевич покидає свої маєтності та разом з польськими військами відступає на захід. Покидають Бердичів і ченці, які забирають з собою ікону Матері Божої та вивозять її до Львова. Протягом наступних 73-х років ікона перебувала тут у монастирі сестер кармеліток босих.

У 1663 році шляхта та ченці-кармеліти знову повернулися до Бердичева, де населення зустріло їх вороже. Побоюючись виступу міщан, кармеліти на певний час залишають містечко.

По смерті Януша Тишкевича Бердичів та навколишні землі переходять у власність до сина його двоюрідного брата Владислава Тишкевича. Власники Бердичева та округи Тишкевичі, а за ними і наступні власники Завіші, весь час намагаються повернути фортецю собі. У 1687 році вони відбирають замок у кармелітів. Ченці змушені звернутись до верховного трибуналу, де настійливо відстоюють свої права на протязі наступних 30 років.

У 1717 році Люблінський Трибунал ставить крапку у тривалій боротьбі між Тишкевичами і Завішами з одного боку, та орденом кармелітів з іншого, щодо прав на володіння бердичівським замком. Цього року видається декрет, яким наказано власникам Бердичева віддати ченцям відібрану власність та відшкодувати завдані збитки. Після виграшу процесу ченці почали відбудовувати замок, укріпили мури, збільшили кількість гармат. Також 1721 року вони повернули до Бердичева зі Львова чудодійний образ Матері Божої Бердичівської.

Але жаданого спокою для ченців так і не настало. Хоча польський уряд покінчив на Правобережній Україні з козацьким рухом, на зміну йому прийшли гайдамаки. Особливо сильні гайдамацькі виступи охопили Україну у 1734 році. Тому кармеліти знову мусили вивезти Чудотворний Образ до Любліна, де він перебував до 1736 року, коли гайдамацький рух було тимчасово придушено. В 1734 році Дефініторій Провінції, засідаючи у Загорі, вирішив підвищити Бердичівський вікаріат, прирівнявши його до пріорату та вибравши першим пріором отця Людвіга в ім'я Ісуса (Яна Торошовича) з Кам'янець-Подільського. На той час чернеча спільнота монастиря Босих Кармелітів налічувала семеро отців та кількох братів, а в околицях Бердичева нараховувалось близько двадцяти костьолів. Керівництво ордену дозволило ченцям тримати військову залогу, внаслідок чого Бердичівський кляштор став надійною фортецею, куди під час заворушень шляхта здавала на зберігання свої дорогоцінності. Все це дозволило ченцям розпочати в 1736 році відбудову кляштору і фортеці.

Розбудова храму

З 1736 до 1754 року кармеліти будують новий великий надземний костьол над старим "дольним" (підземним). Будівництво спочатку очолив архітектор Григорій Тарнавський, але 1737 року він помер (був похований у склепі костьолу), і роботи продовжив Ян де-Вітте – архітектор з Німеччини. З Італії запрошують відомого художника Веніаміна Фредеріче, який виконує настінний розпис храму (пізніше він творив в іконописній майстерні Києво-Печерської лаври). Зберігся цікавий архівний документ, відшуканий київським мистецтвознавцем М. Дегтярьовим. У цьому документі кармеліти скаржаться Київському губернаторові, що живописець не повертає їм ескізи фресок – "кляшторные абрисы".

Верхній храм побудовано в стилі "барокко" з великим центральним куполом та двома побічними високими вежами. Особливо багато прикрашено костьол з середини: позолотою, ліпкою, різьбою та малюнками "альфреско", де барочна основа гармонійно поєднана зі стилем "рокайль" – це мода в орнаменті ліпного, різного, кованого мистецтва.

Цеглу для храму робили в спеціально побудованих для цього цегельних майстернях, розташованих в селі Бистрик, камінь видобували на Поділлі. В інтер‘єрі храму встановлено великий орган "на 18 голосів" з пневматичним устроєм передачі від клавіатури до клапанів. Цей орган за своїми позитивними якостям був другим в Європі після Празького.

Визнання  ікони Матері Божої Бердичівської чудотворною та її коронація

Ікона Матері Божої Бердичівської, що знаходиться в храмі, користується великою пошаною серед населення Бердичева та округи. Римо-католицька церква так само, як і православна, дуже обережна щодо визнання чуд, нетлінних молей, канонізації святих. Тому за дорученням Риму було створено теологічну комісію, запрошену єпископом київським та чернігівським Самуїлом Ожгою. Комісія проводить дослідницьку роботу у ствердженні правдивості милостей ікони Матері Божої Бердичівської. Робота комісії тривала 4 роки. В результаті проведених єпископською комісією досліджень було визнано правдивими милості, у тому числі 14 воскресінь з мертвих, 10 оздоровлень з різноманітних каліцтв, 19 випадків повернення зору, 14 оздоровлень помираючих, 112 несподіваних вилікувань від важких хвороб, а решта милостей стосувалася порятунку від різних небезпек. Інші милості – це порятунки від підступів диявола, злостивих сектантських впливів, від вогню, паводків, заразних хвороб, повернення викраденого або загубленого майна. Перевірку здійснювали із застосуванням відомих тоді наукових методів. По результатам роботи комісії у 1752 році ікона Матері Божої визнана чудотворною. На засіданні Сенату в Гродно єпископ Каєтан Солтик звернувся від імені Босих кармелітів з проханням про коронацію ікони папськими коронами. Після отримання згоди Сенату польський король Август ІІІ та Примас Польщі Адам Коморовський звернулись з аналогічним проханням до Святішого Отця Бенедикта XIV. Папа не тільки благословив коронування Христа і Марії на іконі, але й переслав у Бердичів особисто ним освячені дві золоті корони, оздоблені дорогоцінним камінням, та офіційний декрет, датований 28 січня 1753 року.

У зв'язку з тим, що храм ще не був готовий, коронацію ікони відклали до завершення будівництва. На коронацію, яка відбулась 16 липня 1756 року, прибули магнати Любомирські, Потоцькі, Сангушки, Радзивілли, Слугоцькі, Хоєцькі, Воронічі та сотні інших воєвод, старост, каштелянів, маршалків тощо, – із своїм коронним й надвірнім військом; прибули чернечі валки єзуїтів, базилян, домініканців, піяр, кармелітів й інших; прибуло 72 різних релігійних братства. Сам Акт коронації ікони пройшов за межами міста, на широкій площі, де збудували дерев'яну каплицю з 11 вівтарями, яка могла вмістити 20 тисяч чоловік. О дев'ятій годині ранку апостольський промотаріус прочитав коронаційний декрет і під звуки фанфар Каєтан Солтик наклав корони на чола Божого Дитятка та Марії.

Ця подія надовго залишилася в пам'яті сучасників. Згідно з одними джерелами, на проведення свята було витрачено 83 655 польських злотих, за іншими ж – 114 тисяч. Для процесії паломників розробили спеціальний маршрут. Алею від самого костьолу до коронаційної каплиці оздоблено вісьмома тріумфальними арками барокової архітектури, прикрашених різьбою по дереву, картинами, а також символами і написами. Урочистості не припинялися навіть вночі: все місто освітлювалося тисячами смолоскипів, ліхтарів. Повсюди спалахували вогні феєрверків. Образ внесли до верхнього храму і встановили у головному вівтарі. Загалом близько 50 тис. віруючих стали свідками великої події в історії міста і краю. На згадку про ту урочистість кармеліти викарбували золоті медальйони. "Дольний" костьол відтоді став використовуватися для поминальних богослужінь.

Відомості про ікону збереглися в Панегирикђ (дав.-гр. πανηγυρικος (Λόγος) — похвальна промова), складеному кармелітами в пам'ять прикрашення її коронами, подарованими Папою, і в написі в костьолі на латинській мові, наступного змісту та розташування слів:

Для

Памяти

Богомольному почитателю ведать следуетъ:

Здђсь предстоитъ икона Пресвятой Дђвы

М. А. Р. I. И.

Черезъ нђсколько вђковъ въ Православномъ домђ Тышкевичей прежде

Прославившая,

Послђ отъ пресвђтлаго Януша Тышкевича, Воеводы земель Кіевскихъ и щедраго

сего же мђста основателя, сему Св. Дому

Принесена.

Всепресвђтлђйшаго Августа ІІІ Короля Польскаго,

И общего Сената Польскаго испрашивавшихъ въ Римђ

Отъ Бенедикта XIV Высочайшего Пастыря Щедрымъ его иждивеніемъ золотими

вђнцами

Одаренная,

Пресветлђйшимъ Каэтаномъ Солтыкомъ Епископомъ Кіевскимъ, служеніемь лђта

Божья 1754 16 Іюля,

Увђнчанная,

Отъ множества Христіанъ неисчислимыя блага здђсь получившихъ

съ глубочайшею вђрою

Прославленная.

Та доля коштовних корон складалась не вельми вдало. Зокрема, у 1820 році золоті корони папи Бенедикта XIV було викрадено з костелу разом з іншими цінностями, що зберігались при іконі в спеціальних вітринах. На щастя, коштовності не встигли вивезти з Бердичева, завдяки оперативному розслідуванню їх було виявлено та повернено в монастир. Але 1831 року корони знову було викрадено. Замість них суддя Липовецького повіту Йосип Здяховський (окремі джерела вказують його ім'я як Jozef Zdzitowiecki) зробив нові корони, які у 1844 році посвятив та наклав отець-єпископ Михайло Півніцький. Проте й ці корони незабаром викрали. Про драму з Бердичівською чудотворною іконою знали і в апостольській столиці. Святіший Отець Пій IX (роки понтифікату – 1846-1878) замовив за власні кошти та надіслав до Бердичева нові корони з пропозицією повторного коронування. 6 червня 1854 року, майже у 100-річний ювілей першої коронації, єпископ Каспар Боровський укоронував ікону. Корони разом з дорогоцінними окладами прикрашали ікону до Громадянської війни в Росії (1917-1921).

Розвиток парафії та монастиря кармелітів

Будівництво кляштору закінчилося у 1754 році, в наступні два роки до коронації ікони будівельниками усувались деякі недоробки. Цього ж 1754 року простора барочна святиня, яка поєднувала форми базилікального та хрещатого храмів і завершувалась на перехресті центральної нави та трансепту куполом на високому барабані, була освячена на святкування Святої Трійці єпископом Київським Каєтаном Солтиком. Папа подарував кляштору мощі воїна-мученика Феодора і частину хоругви великомученика Георгія. В 1759 році ченці привезли з Любліна тіло фундатора кляштору Яна Тишкевича і поховали його у спеціальній гробниці нижнього храму. Тут же розміщені склепи шляхетських родів – нащадків Тишкевичів.

Кляштор перетворився на одну з найукріпленіших фортець Європи. Було зведено нові мури, башти, головний під'їзд виконано у вигляді "звивистих воріт", прибудовано два прибрамних корпуси. Гарнізон посилено 60 гарматами. Згідно з кармелітськими джерелами, до підніжжя Лисої гори було навіть прорито підземний хід під річкою. Цікаво, що ніде в світі, крім Речі Посполитої, монастирі Босих кармелітів не служили одночасно й фортецями.

Друкарня при кармелітах

14 січня 1758 року король Польщі Август ІІІ Фрідріх дозволив кармелітам відкрити при монастирі власну друкарню, яку привезли з Австрії. Адмісію (дозвіл) цього привілею та дозвіл на друкування книжок релігійного змісту монастирю надав кафедральний канонік, київський генеральний візітатор Франтішек Замбжицький розпорядженням від 20 травня цього ж року. Друкарня стала найбільшою в Київському воєводстві латино-польською друкарнею, її засновником став отець Юзеф (Якуб Зволінський), наставник святині протягом багатьох років. Початки книговидання "Друкарні фортеці Пресвятої Діви Марії" датовані 1760 роком. Переважна більшість друків побачила світ польською, латинською, російською, меншою мірою французькою і німецькою мовами. З відомих причин пріоритетними були книги, що зміцнювали духовність, непорушність католицького віровчення. З-поміж них – двотомна праця Григорія Тшесьнєвського "Оборона польської корони від границь українських в бердичівському образі Марії" ("Ozdoba у obrona ukraińskich krajów przecudowna w Berdyczowskim obrazie Marya … ukoronowana", 1767), трактат Марціна Рибчинського "Християнство терпінням озброєне".

Друкарня, маючи в своєму активі від 5 до 15 книжкових назв щорічно, наповнювала ринок релігійної літератури. До рук паломників, які стікалися до Бердичева на храмові свята, потрапляли популяризаторські твори "Дорога Христа", "Роздуми про добродійства Божі", "Початки життя небесного", молитовники. Високою якістю відзначався папір, який кармеліти виробляли на власній фабриці у селі Скраглівка. До речі, від назви цього ремесла (папірник – людина, що займається виготовленням паперу) походить прізвище Папірник, яке має сьогодні велике розповсюдження в Скраглівці.

Багатою також була тематика світських книжок, що стосувалися господарської діяльності людини. Це польські видання "Розмова про мистецтво виробництва скла, поташу, плавлення заліза", "Наука господарча біля ріллі, городів, посівів", книги про зберігання й переробку овочів та фруктів, посібник з ветеринарії. Видавалися книжки на виховні теми, як, наприклад, "Дзеркало для панъ" – з порадами, як доглядати тіло й душу, як поводитися в товаристві чоловіків та кавалерів.

Всього за роки існування типографією випущено 714 назв книг від церковно-полемічних до світських. Та особливою популярністю користувалися Бердичівські календарі, що друкувалися накладом майже 40 тисяч примірників.

У типографії тривалий час працював талановитий гравер Теодор Раковецький. Він відобразив на численних гравюрах ікону Божої Матері Бердичівської, що зберігалась у Санктуарії. Його син Іґнаци Раковецький (1782-1839) став відомим філологом, польським істориком, слов'янофілом. Він став автором праць про право і звичаї давніх слов'ян, переклав на польську мову "Руську Правду" ("Prawda Ruska", I-II, В., 1820-1828).

Щорічно доходи друкарні складали 268 тисяч польських злотих. Ченці відкрили при монастирі школу для служителів культу, в якій навчалось у шести класах 160 учнів. Вони вивчали філософію, богослов'я, латинську, німецьку, французьку, італійську, російську мови, фізику, геометрію, історію і архітектуру. Була також відкрита бібліотека, збудована лікарня, богадільня, аптека.

Закриття монастиря російською владою

У 1866 році сталося вбивство злочинцями настоятеля о. Салезія Мартусевича у власній келії. До Бердичева прибуває київський, подільський і волинський генерал-губернатор і командувач військами Київського військового округу Олександр Павлович Безак, який використовує цю подію як привід для закриття монастиря Босих кармелітів. Відповідне розпорядження генерал-губернатор видає 17 вересня того ж року, приміщення монастиря, земельні володіння та промислові підприємства, що належали монастирю, були конфісковані. З 1867 року декілька монастирських приміщень займають міські та повітові присутні місця. Приміщення для костельного притчу знаходились у задовільному стані і складались з 11 кімнат, з яких чотири кімнати займав настоятель храму, одну – його прислуга, одну – вікарний священик, одну – органіст, одну – приходська канцелярія і одну – двірник. Інші дві кімнати відводились для священиків, що приїжджали на великі церковні свята. Та попри все сама фортеця приходила у запустіння, її стіни через відсутність належного догляду поступово руйнувались.

Боротьба

З 1871 року по 1881 рік проводиться ремонт костьолу на кошти прихожан без змінення виду і фасаду. З 1889 року ведеться переписка бердичівлян-католиків з царським урядом про необхідність повернення колишнього монастиря. Восени 1904 року під час відвідування Бердичева начальника краю М.В. Клейгильса, католицьке духовенство підняло клопотання про повернення костьолу дзвіниці. Клопотання це мало успіх. Вийшов Найвисокійший дозвіл і 15 листопада 1904 року башта-дзвіниця була повернена костьолу.k 3 image002

Ще в 1901 року членом археологічного товариства А.В. Палібіним була представлена доповідна про стан монастиря і костьолу, що було результатом огляду цих споруд. Загальне враження від огляду – всі будинки знаходяться в найгіршому вигляді, як зовні, так і в середині.

У 1909 році настоятелем парафії Матері Божої Шкаплерної стає о. Діонісій Бончковський. Він розвинув бурхливу діяльність щодо повернення монастиря римо-католицькій парафії. Отець складає докладний опис стану святині з доданням фотографій, на яких чітко видно численні руйнування та пошкодження будівель. У намаганнях добитися правди він шість разів був у Санкт-Петербурзі, тридцять разів у Києві; справа пройшла 32 інстанції, але ніщо не вплинуло на чиновників. k 3 image003

Попри байдужість влади до стану монастиря, прочани з Бердичева та округи шанують ікону Матері Божої, яка залишається в його стінах. 9 січня 1913 року Папа римський Пій X (до інтронізації – Джузеппе Мелькіоре Сарто) у Римі, на прохання отця Антонія Грушчинського, наступного настоятеля посткармелітського костелу, відроджуючи традиції давнього монастиря кармелітів Босих затверджує повне відпущення гріхів прочанам, які відвідують ікону Матері Божої у Бердичеві.

Лише у 1917 році монастир кармелітів повернули Церкві, а у 1918 році отці-кармеліти знову стали опікуватися своєю давньою святинею.

За радянські часи

В 1919 році в башті розташовувався командний пункт більшовицьких військ на чолі з Щорсом і знову релігійний храм перетворився на військову фортецю.

Наприкінці 1925 року в Бердичеві виникла ідея створення музею. Археолог та краєзнавець Тодос Мовчанівський запропонував використати будівлі колишнього монастиря Босих кармелітів, якому на той час загрожувало знищення, для розміщення в них музею. Т. Мовчанівський підготував ґрунтовну наукову довідку про історико-культурну цінність будівель кармелітського монастиря, переконав окружний виконавчий комітет передати їх для музею. Окрвиконком погодився з його пропозиціями і прийняв рішення "...монастир Босих Кармелітів зі всією територією, костьолом, помешканнями та майном лічити підлягаючими рішучій охороні збоку окружної інспектури наросвіти".

У 1926 році помирає отець Терезій Штобрин, що наглядав за храмом. 10 квітня наступного 1927 року співробітники Бердичівського оргвідділу ДПУ заарештовують отця Романа Янковського, що мешкав у монастирі та допомагав у душпастирській діяльності священикам костьолу Святої Варвари (священика звинуватили в організації нелегальних переходів через українсько-польський кордон в 1920-1927 роках, а також антирадянській агітації, пропольській та релігійній пропаганді та інших політичних злочинах). З огляду на ці події комуністична влада конфісковує Санктуарій, передаючи його у державну власність. Вже у листопаді місяці тут відкривається соціально-історичний музей, який від імені окружного виконкому оголошено музеєм імені Фелікса Дзержинського – радянського державного діяча, революціонера, що помер в Москві у липні того ж року. Музей разом зі створеним 8 березня 1928 року заповідником увійшов до числа найбільших музеїв України.

Силами бердичівських музейних працівників музей старого кляштору та католицизму розміщено в п'яти кімнатах та двох коридорах корпуса монастирських келій. До музейної експозиції включено так звану "Тишкевичеву" захристію зі стінописами на легендарно-історичні теми з життя монастиря та вхід до його підземелля. Серед експонатів музею знаходиться і ікона Матері Божої Бердичівської, правда, без окладу і корон, які ще за декілька років до цього були конфісковані владою. Опікуватися нею перед виставленням у музеї випросив отець Броніслав Яросинський. Він по-своєму реставрував її, закріпив шматочки фарби та ґрунтовки там, звідки давні й сучасні злодії зривали корони, а також докладно описав композицію, кольори та символи ікони.

Основна робота заповідника була направлена на антирелігійну діяльність. Головною метою вважалось повне припинення релігійного життя на терені кляштора – закриття діючого Маріїнського костьолу з подальшою передачею його заповідникові.

Приміщення "дольного" (нижнього) костьолу з 1929 року використовувалось заповідником для кінолекторію, де демонструвались антирелігійні наукові та дитячі фільми. У 1928-1929 рр. заповідник відвідало до 25 тис. жителів Бердичева та навколишніх сіл.

k 3 image004

 Кінозал у нижньому храмі

З правої сторони видно портрет вождя Жовтневої революції В.І. Леніна.

Фотографія 30-х років XX століття.

Значні колекції мав відділ археології, що нараховував 2600 опрацьованих експонатів, та етнографічний відділ – 700-812 експонатів. Художня галерея складалася з 405-415 творів мистецтва, серед яких живописні полотна старих європейських майстрів. Видатні музейні експонати рахувалися окремо. З цієї категорії предметів музей мав 25 картин, 30 тканин, срібних речей, стародруків, рукописів, фотографій, документів – 200 штук. Прикрас з археологічних розкопок – 600 предметів, та 75 оригінальних археологічних експонатів. У заповіднику до видатних експонатів віднесено також 120 тканин, 20 килимів та мережив, ікон написаних та витканих – 12, рукописів, документів та фотографій – 45.

Ікону Матері Божої Бердичівської прикрашали золотими та срібними коштовностями, а також вишиваними окладами, що було виявом вдячності за отримані милості. Збережена від небезпек під час козацького повстання, тричі коронована, вона загинула у липні 1941 року. Сталося це під час пожежі, що охопила Санктуарій напередодні приходу німецьких військ у Бердичів (за спогадами очевидців, зокрема, працівника заповідника художника Степана Дмитровича Славова, це відбулось 10 липня, на третій день окупації). Зза іншою версією вона вціліла та потрапила до Польщі у приватну колекцію. У перші ж дні окупації загарбники почали вивозити експонати та дорогоцінності. Територію монастирського комплексу використовують під єврейське гетто, тут знаходиться пам'ятне місце страти і братська могила військовополонених та мирних жителів.

Під час Другої Світової війни фортеця і монастир були майже повністю зруйновані. Костьол був зруйнований на 40%, всі музейні експонати, цінності розграбовані, знищені до такого ступеня, що вже не підлягали реставрації.k 3 image005

 Такий вигляд мав костьол у повоєнний час, 1966 р.

 У 1950 році приміщення нижнього храму місцева влада пристосовує для занять спортом – облаштовують спортивний зал (функціонує тут до 1992 року). У 1958 році стали підійматися питання про відновлення храму. Того ж року у приміщеннях будинку священників розташовується професійно-технічне училище №3, яке функціонує тут до 1983 року.

k 3 image006

 Вигляд костьолу у 1993 році

З кінця 1960-х років долею комплексу споруд монастиря Босих кармелітів стала опікуватися держава та громадські організації. З 1967 року монастир зареєстрований як пам'ятка архітектури, до відновлювальних робіт приступили фахівці Київської міжобласної спеціальної науково-реставраційної виробничої майстерні Держбуду УРСР. Але коштів на проведення всіх необхідних робіт в повному об’ємі не вистачає. Тому під час проведення цих робіт допускаються численні порушення: територія кляштору та прилегла територія в археологічному плані не вивчається, більшу частину залишків поховальних комплексів було знищено та вивезено на смітник. Кістяки колишніх власників Бердичева та заможних бердичівлян, що були поховані у підземних склепах, лише у 1990-х роках зібрали та розмістили у загальному склепі під нижнім костьолом. Відсутність належної охорони призводить до того, що фактичним залишається вільний доступ сторонніх осіб до території кляштору та його будівель. В цей час працівниками Укрреставрації поряд з входом у келії виявлено невеликий скарб – в чаші з дорогоцінного металу знаходились золоті монети (скарб конфіскували та передали державі).

У 1979 році у відреставрованих приміщеннях монастиря Босих кармелітів розміщується новостворена міська художня школа (до цього в стінах монастиря вже діяла міська музична школа).

Повернення храма вірним

У 1991 році історичне коло замкнулося і все повернулося туди, звідки розпочалось – об'єкт було передано в руки віруючих та монахів. 4 грудня того ж року релігійній громаді передано нижній костел (крипту) Босих кармелітів. Вже 8 грудня, у храмове свято Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, відбулося посвячення верхнього та нижнього костелів Босих кармелітів. Це перша Свята Служба з проповіддю у нижньому храмі після 65 років вимушеної перерви. 1992 року будівлі костьолу передані в оренду католицькій громаді, яка розпочала їх відбудову власним коштом. На 1997 рік відреставровані й стали використовуватися корпус келій, вежа та нижній храм костьолу. Впродовж наступних років проводиться реставрація будинку настоятеля, фасад верхнього костьолу та його внутрішні приміщення.

Після безрезультатних пошуків оригіналу образу Матері Божої Бердичівської на території України та Польщі отець-провінціал Ордену Кармелітів Босих провінції Святого Духу восени 1990 року постановив доручити створити нову ікону, призначену для культу. Доручення прийняла художниця-живописець і реставратор Божена Муха-Совінська з Кракова (Польща). Раніше вона вже виконувала такого роду копію Матері Божої Сніжної для монастиря в селі Черна (Західна Галіція, Польща), а також за допомоги свого батька – художника Євгенія Мухи – вдало провела реставрацію милостями відомого образу Пресвятої Богородиці в Чернському санктуарії перед коронацією у 1988 р.

Виготовлення нової ікони – правдивої копії Матері Божої Бердичівської – було пов’язане з великими труднощами. Серед чисельної кількості репродукцій та зібраної іконографії не вистачало кольорового зображення оригіналу. Усі чорно-білі зображення показували Мати Божу Бердичівську покритою вишиваним окладом, з короною на голові. Окладом були прикриті кольорові співвідношення і композиція всього образу. Єдиним і дуже цінним свідоцтвом став докладний композиційний опис ікони, виконаний отцем Броніславом Яросінським, хранителем ікони Матері Божої Бердичівської у 1921-1925 роках. Після зняття чудотворного образу з олтаря, відокремлення окладу і корони, він очистив і закріпив його. Одночасно він зробив докладний опис кольорової композиції ікони.

Нова ікона написана у 1991 році на монолітній водостійкій основі з багатошарової фанери розміром 143 × 93 см у формі прямокутника. На основу наклеїли полотно ікони. Після ґрунтування полотна була виконана масляно-смоляною технікою композиція Мадонни типу Одигітрії, званої Матір'ю Божою Сніжною. Формалістично-кольорова композиція нової ікони відповідає оригіналу. Відрізняється вона від оригіналу матеріальною структурою, розмірами і шкалою цінності пам’ятки XVI ст. Художниця не дотримувалась оригіналу. Вона вдало, у власній інтерпретації, використала основу образу, прикрасила його багатофігурними композиціями ангелів навколо голів Мадонни і Дитятка, і увінчала його оком Божим у горішній частині ікони в трикутнику (символічне зображення Божого ока, символ Святої Трійці), двох прямокутників на вервичках у правій руці Діви Марії, на яких позначені початкові літери імен "Ісус Христос" та "Марія" – символи ордена Босих кармелітів.k 3 image009

Ікону освятив особисто Святіший Отець Йоан Павло ІІ у костелі Святої Ядвіги, Королеви Польщі, у Кракові 9 червня 1997 року в присутності архієпископа Мар'яна Яворського, митрополита Львівського, та делегації бердичівських прихожан, до якої увійшли отець Ян Дудек ОСD, Євген Юрковський, директор медучилища, а також Євгенія Дмитрієва із Спільноти родин та Олена Мельник (вони принесли ікону до Папи Йоана Павла ІІ під час освячення). 19 липня 1998 року ординарій Києво-Житомирської дієцезії єпископ Ян Пурвінський звершив акт коронації ікони Матері Божої Бердичівської. Це стала вже четверта коронація бердичівського образу, який більш як три століття оточений великою пошаною віруючих. А 25 грудня 1999 року під час святкової Служби Божої з нагоди Різдва Христового в костелі Босих кармелітів відбулась ще одна урочиста подія: міський голова Олексій Хилюк і директор Житомирської дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування Микола Дегліс повернули храму знайдене оздоблення (оклад) чудотворної ікони Матері Божої Бердичівської, яке також вважалось безнадійно втраченим. Нині це оздоблення розташоване поряд з іконою у храмі.

9 червня 2012 року в житті римо-католицької громади відбулась знаменна подія – урочисте відкриття та освячення верхнього храму, який став справжньою архітектурною окрасою Бердичева.k 3 image011

З моменту відновлення храму та до 2012 року – загалом 21 рік – душпастирську, просвітницьку та культурологічну роботу у храмі провів отець Бенедикт, що є унікальним явищем в католицькій священицькій традиції. 820785801

Ще на початку 90-х років відновлюється традиція щорічного паломництва до ікони Матері Божої Бердичівської в дні відзначення річниці її коронації. Щорічно у середині липня місяця тисячі паломників з нагоди річниці коронації приходять до ікони Матері Божої Бердичівської.

З 2012 року в мережі Інтернет за адресою http://www.karmel.org.ua/ua/ діє веб-сайт ордену Босих кармелітів в Україні, на якою розміщується інформація про Санктуарій та його діяльність.

Джерела і література:

Санктуарій Матері Божої Шкаплерної у Бердичеві. – Видавництво Отців Кармелітів Босих. – Краків, 1998.

Тимошенко Л.В. З історії Бердичева у XVI-XVIII ст. (від Великого князівства Литовського до Російської імперії). // Бердичівська земля в контексті історії України: Науковий збірник "Велика Волинь: Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині". – Т. 19 / Відп. ред. M.Ю. Костриця. – Житомир: М.А.К., 1999. – с. 67-68.

Джерело: сайт Мій Бердичів

 

 

 


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку